Osoby zmagające się z uczuleniem na zawarte w lakierach substancje chemiczne powinny unikać stosowania ich w swoich domach. Jednak bez lakierowania niektóre przedmioty codziennego użytku nie prezentują się zbyt ładnie, a ponadto stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Jak zatem pogodzić chęć posiadania estetycznych mebli, odpowiednio zabezpieczonych przed zniszczeniem, z koniecznością dbania o zdrowie i eliminowania chemii z otoczenia? Czy istnieją lakiery, które nie wywołują reakcji uczuleniowej i będą bezpieczne dla alergika?

Lakiery dla alergików – czego należy unikać?

Analizując skład lakierów, które mają zostać wykorzystane we wnętrzach, w których przebywać będzie alergik, należy unikać produktów, które mogą powodować emisję szkodliwych, lotnych związków organicznych – to właśnie one odpowiedzialne są za występowanie niepożądanych reakcji uczuleniowych. Rozpuszczalniki zawarte w lakierach przedostają się do powietrza w miarę procesu schnięcia malowanych powierzchni. Katar sienny, kaszel, a nawet astma mogą rozwinąć się wskutek przebywania w pomieszczeniach, w których użyte zostały nieodpowiednie farby. Na szczęście istnieją lakiery bezpieczne dla alergików. Wystarczy weryfikować skład wybieranych farb, aby cieszyć się zdrowiem i pożądaną estetyką w swoich wnętrzach.

Farby dedykowane osobom uczulonym – wykaz bezpiecznych dla zdrowia lakierów

Bezpieczne dla zdrowia każdej osoby, a szczególnie dla wrażliwych na substancje chemiczne alergików, są lakiery, które nie wydzielają szkodliwych oparów i drażniącego zapachu. Osoby zmagające się z uczuleniem mogą śmiało korzystać z lakierów:

  • wodorozcieńczalnych,
  • akrylowych,
  • poliuretanowych.

Ich właściwości pozwalają skutecznie zabezpieczyć malowane powierzchnie, bez wywoływania u alergików skutków ubocznych w postaci duszności, napadowego kaszlu czy uczucia zatkanego nosa. Można wykorzystać je do zabezpieczania elementów drewnianych, szkła, a także frontów meblowych. Wykazują odporność na działanie promieni ultrafioletowych, zatem nie żółkną wskutek długotrwałej ekspozycji na słońce. Pomagają uzyskać niebanalne aranżacje i dbają o estetykę, nie obciążając zdrowia mieszkańców.

Nasza firma oferuje usługi lakiernicze i korzysta z lakierów bezpiecznych dla zdrowia – mamy świadomość szkodliwości chemicznych dodatków w farbach, dlatego wychodzimy  naprzeciw wymaganiom naszych klientów, którzy są alergikami.