Lakierowane meble w wystroju łazienek, czy to błyszczące, czy matowe, cieszą się niegasnącą popularnością. Powodów tego fenomenu jest cała masa. Świetnie się prezentują, są łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na wilgoć. Jednak wielu ludzi staje przed nie lada dylematem, gdy przychodzi do wyboru między powierzchnią błyszczącą, a matową. W poniższym artykule spróbujemy ukazać zalety poszczególnych rodzajów wykończenia na meblach łazienkowych.

Wykończenie na wysoki połysk

Błyszczące meble w kolorze białym to najczęściej spotykane połączenie jeśli chodzi o nowoczesne łazienki. Ich podstawową zaletą jest to, że ich gładka powierzchnia tworzy efekt lustra, dzięki czemu powstaje optyczne złudzenie powiększenia przestrzeni. Z tego względu, doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach oraz pomieszczeniach, które są ograniczone powierzchniowo, ze względu na dużą ilość mebli oraz sprzętów. Połyskliwe meble w kolorze białym budzą również skojarzenia z nowoczesnym, czystym i minimalistycznym wnętrzem, co jest obecnie bardzo popularne. Często wybierane są po to, by zwyczajnie „unowocześnić” łazienkę. Ale meble oczywiście nie muszą być białe. Dzięki nowoczesnej technologii możliwości wyboru koloru ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Jeśli chodzi o słabe punkty błyszczących mebli jest to, że wszelkie zabrudzenia są na nich bardziej dostrzegalne. Jest to jednak problem, który bardzo łatwo obejść wybierając wersje mebli z uchwytami, co znacząco zniweluje nieestetyczne ślady palców na lakierze. Drugą kwestią są zarysowania. Jednak jeżeli tylko stosujemy odpowiednią pielęgnację mebli ich powierzchnia nie straci swojego blasku przez długie lata.

Wykończenie matowe

Meble łazienkowe w surowym, matowym wykończeniu prezentują się znakomicie we wnętrzach zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Wykończenie tego typu „ociepla” pomieszczenie, w przeciwieństwie do błyszczących mebli, które sprawiają wrażenie chłodu. Niewątpliwą zaletą matowych mebli jest to, że wszelkie zabrudzenia, w tym kurz, nie są na nich tak widoczne.

Jak wszystko inne, meble łazienkowe o matowym wykończeniu mają również swoje wady. Przede wszystkich w grę wchodzą tu względy aranżacyjne. Matowa powierzchnia nie odbija tak dobrze światła, jak gładka tafla mebli o błyszczącym wykończeniu, przez co pomieszczenie optycznie się zmniejsza. Z tego względu matowe meble nie będą najlepszym wyborem w przypadku małych łazienek, gdyż dodatkowo optycznie zmniejszą i przytłoczą wnętrze.

Co wybrać?

Jeżeli zastanawiamy się, jaki rodzaj wykończenia najlepiej sprawdzi się w naszej łazience, przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie jaki efekt chcemy uzyskać. Czy zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni? Czy wolimy chłodny, futurystyczny klimat? A może chcemy stworzyć przytulne, ciepłe wnętrze w stylu skandynawskim? Lakierowane meble dają nam nieograniczone możliwości zaaranżowania naszej wymarzonej łazienki.