Lakierowanie mebli to modne rozwiązanie do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Prezentują się bardzo elegancko i gustownie, a co więcej są praktyczne i z łatwością można utrzymać je w czystości. Coraz częściej tego typu meble można znaleźć nie tylko w kuchni, ale także w innych pomieszczeniach w domu. Które elementy można zatem poddać procesowi lakierowania?

Materiały, które można lakierować

Najczęściej spotykane meble lakierowane to te wykonane z płyty MDF, jednak z powodzeniem można również lakierować powierzchnie drewniane, metalowe, a nawet szkło. Dzięki temu, zastosowanie tej techniki sprawdzi się świetnie również przy szafach czy stołach wykonanych z łączonych materiałów, na przykład z drewna i metalu. W przypadku mebli drewnianych, przed lakierowaniem powinny one zostać oszlifowane oraz dokładnie odkurzone z pyłu. Dodatkowo należy pamiętać o ich równomiernym pokryciu, dzięki czemu nie powstaną zacieki. Elementy szklane wymagają z kolei odpowiedniego oczyszczenia i odtłuszczenia przed rozpoczęciem pracy, ponieważ jest to powierzchnia o słabej przyczepności. 

Lakierowanie mebli zabezpiecza je przed działaniem wilgoci oraz promieni słonecznych. Ułatwia również utrzymanie czystości, ponieważ nie wymaga używania profesjonalnych preparatów. Sprawdza się także w wielu pomieszczeniach, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń.

Walory wizualne polakierowanych powierzchni

Decydując się na lakierowanie mebli, można wybrać barwę spośród wielu palet kolorów, takich jak: NCS, RAL czy PANTONE. Ponadto powierzchnia może być również połyskująca, matowa, perłowa, marmurkowa, a nawet brokatowa w zależności od preferencji i oczekiwań. Lakierowanie mebli pomaga w dopasowaniu ich do aranżacji całego mieszkania. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać nietuzinkowy wygląd oraz funkcjonalność.