Posiadanie w mieszkaniu powierzchni, które są pokryte warstwą lakieru zawierającego rozpuszczalniki, metale ciężkie czy powodujących emisję lotnych związków organicznych, z pewnością nie będzie dobrze tolerowane przez domowników, zwłaszcza tych, którzy zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego. 

Lakierowanie elementów wystroju może jednak być bezpieczne, jeśli zostanie w tym celu wykorzystany odpowiedni podkład lub lakier. Można go dobrać w taki sposób, by był przyjazny nawet dla alergików i astmatyków. 

Konieczność kompromisu między zdrowiem a estetyką?

Trudno jest uniknąć tego zabiegu biorąc pod uwagę konieczność wygładzenia powierzchni oraz wzmocnienia ochrony przed urazami mechanicznymi. Często decydujemy się także na nie ze względu na połysk i walory estetyczne, które przemawiają za lakierowaniem frontów. Jak w takim razie wybrać lakier, bez konieczności wyboru pomiędzy zdrowiem a estetyką i funkcjonalnością?

Jakie lakiery są bezpieczne dla zdrowia?

Poliuretan jest substancją, która znajduje swoje zastosowanie nie tylko w produkcji lakierów, ale także w budownictwie. Wykonuje się z niej m.in. ocieplenia dachowe, które są cenione ze względu na swoje właściwości antyalergiczne. Do lakierowania można także używać preparatów wodororozcieńczalnych oraz akrylowych. Wszystkie lakiery, podkłady oraz farby oparte na tych substancjach będą zdrowe dla domowników i nieuczulające. 

Lakiery, których używamy do malowania frontów oraz blatów, są odpowiedzią na zapotrzebowanie na naturalne i zdrowe dla człowieka farby. Z oferty tej korzystają również osoby z problemami z układem oddechowym. Dzięki temu można uniknąć chronicznego kataru i uciążliwych napadów kaszlu, bez konieczności rezygnacji z otaczania się pięknymi przedmiotami oraz meblami.